Rady pro zdravé hubnutí

Vyzkoušeli jste již nespočet diet a utratili hodně peněz ve fitness centrech, ale stejně jste nezhubli? S největší pravděpodobností nehubnete správně a zdravě. Následující tipy Vám dají návod na to, jak zhubnout opravdu a bez jojo efektu.


1. Kalorie jsou důležité
Pokud každý týden shodíte půl kila až 1 kg a dáte si 1 400 kalorií denně, jste na správné cestě. Pokud byste však chtěli urychlit proces hubnutí a dáte si denně jen 1 200 kalorií, vymstí se Vám to. Pokud za 1 týden zhubnete více než 1 kg, začnou se Vám ztrácet svaly, ne tuk. Budete sice vážit méně, ale nebudete dobře vypadat! Dobrým příkladem jsou lidé, kteří se dají na drastickou dietu. Zhubnou sice hodně kilo, ale jejich tělo vypadá ochable, unaveně, nehezky a nezdravě. Je to proto, že tělo začalo během diety odbourávat energii ze svalů a ne z tukových zásob, protože příjem kalorií byl velmi nízký.

2. Složení stravy musí být správné
Snížit množství přijatých kalorií však nestačí. Složení stravy – množství sacharidů, tuků a bílkovin je rovněž mimořádně důležité. Správné složení stravy (které se liší u každého z nás podle individuálních potřeb) pomáhá vyvažovat hladinu cukru v krvi, díky čemuž se nastartuje spalování tuků a výdej energie z tukových zásob.

Příklad správného složení stravy v průběhu dne:

• 40 až 50% sacharidů
• 25 až 30% bílkovin a
• 20 až 30% zdravých tuků


Sacharidy jsou důležité pro vytváření energie těla. Rozhodující však je, kolik jich do těla přijmete. Bílkoviny tvoří základ pro tvorbu svalů a jejich pevnosti – následně nám pomáhají spalovat více tuku. Nakonec (ale v neposlední řadě), jsou důležité i zdravé tuky. Pomáhají zachovávat potřebnou hladinu hormonů, zvyšují sílu a dodávají pocit nasycení.

3. Snídejte!
Snídaně mají ukončit „noční půst“ a nastartovat tělo do nového dne. Základem je snídaně bohatá na sacharidy, bílkoviny a musí obsahovat i trošku tuku. Snídaně Vám pomůže správně nastartovat celý metabolismus a udržet jej v chodu po celý den. Představují první příležitost během dne, kdy si můžete vyrovnat hladinu cukru v krvi. A to je mimořádně důležité pro pomalý, ale trvanlivý úbytek hmotnosti.

4. Kontrolujte hladinu cukru v krvi
Pokud budete mít pod kontrolou hladinu cukru v krvi, budete hubnout mnohem snazší. Vyváženosti cukru v krvi můžete dosáhnout tak, že budete tělu pravidelně dodávat potřebnou stravu – rozdělte si jídla na několik malých porcí během celého dne. Nezapomínejte, že musíte jíst sacharidy, bílkoviny i tuky. Měli byste jíst rovnoměrně, to znamená každé 2-3 hodiny a nikdy se nepřejídat. Pokud svůj jídelníček přizpůsobíte pravidelnému režimu, budete vidět, že hubnutí půjde mnohem snáze a lépe. Zároveň ovšem nezapomínejte, že Vaše tělo potřebuje přijímat o trošku méně kalorií, než denně spálíte.

5. Pijte vodu
Dostatečné množství potravy způsobí, že játra začnou přeměňovat tuk na energii. Avšak játra mají na starosti i nadbytečné látky z ledvin. Aby se mohli z těla vyplavit, potřebují dostatečný příjem vody. Pokud naše tělo nemá dostatek vody na vyplavování škodlivin, musí se o to postarat játra. Věnují se tedy především zpracování odpadních látek a na ostatní funkce nezbývá dostatek energie. Bez vody tedy nemůžou játra přeměňovat tuk na energii tak rychle, jako když mají dostatek tekutin.

Zde se můžete inspirovat tím, jak si správně zajistit dostatečný příjem vody každý den: Vynásobte svoji hmotnost x 0.3 a výsledné číslo vám řekne, kolik decilitrů vody potřebuje vaše tělo k normálnímu fungování.


6. Cvičení s využitím síly
Abyste ochránili své svaly před tukovými polštářky, je třeba cvičit s činkami nebo vybrat některý druh silového cvičení. Cvičení můžete doplnit spalovačem, který aktivně podporuje odbourávání a spalování tuků. Nejúčinnější způsob je intenzivní trénink s činkami trvající více než 60 minut a ideální je cvičit 3 krát týdně. Po každém cvičení má následovat den bez cvičení, aby se tělo zregenerovalo.

7. Disciplína
Chcete-li opravdu zhubnout, musíte být připraveni na to, že si nastudujete, co máte dělat, že to budete dodržovat a že překonáte i pokušení a slabosti, které na Vás jistě přijdou. Buďte vytrvalí a důslední. Bez toho jsou všechny tipy a rady zbytečné. Nejlepší a jediný způsob, jak se opravdu zbavit nadbytečných kil, je odhodlat se a dodržet zásady správného hubnutí.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz