Jak na zdravou stravu.

 

úvodZdravá a vyvážená strava je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro ochranu svého zdraví. Ve skutečnosti lze až 80 % předčasných srdečních chorob a mozkové mrtvice předejít prostřednictvím vašich životních rozhodnutí a návyků, jako je zdravá strava a fyzická aktivita.

Zdravá strava může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice:

  • zlepšení hladiny cholesterolu
  • snížení krevního tlaku
  • lépe kontrola vaší tělesnou hmotnost
  • kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Jak vypadá zdravá a vyvážená strava?

strava1

 

Magazín F365 doporučuje jíst rozmanité zdravé potraviny každý den. To zahrnuje častější konzumaci rostlinných potravin a co nejmenší výběr vysoce zpracovaných nebo ultrazpracovaných potravin.

 

Zdravá strava zahrnuje:

 

 strava2

  1. Jíst hodně zeleniny a ovoce

Jedná se o jeden z nejdůležitějších stravovacích návyků. Zelenina a ovoce jsou plné živin (antioxidantů, vitamínů, minerálů a vlákniny) a pomáhají udržovat optimální váhu tím, že vás déle zasytí.

Při každém jídle a svačině zaplňte polovinu talíře zeleninou a ovocem.

 

  1. Výběr celozrnných potravin

Mezi celozrnné potraviny patří celozrnný chléb a krekry, hnědá nebo divoká rýže, quinoa, ovesné vločky a loupaný ječmen. Připravují se z celého zrna. Celozrnné potraviny obsahují vlákninu, bílkoviny a vitaminy skupiny B, které vám pomohou zůstat déle zdraví a sytí.

Místo zpracovaných nebo rafinovaných obilovin, jako je bílý chléb a těstoviny, volte celozrnné potraviny.

Celozrnnými potravinami zaplňte čtvrtinu talíře.

 

  1. Konzumace bílkovinných potravin

Mezi bílkovinné potraviny patří luštěniny, ořechy, semínka, tofu, obohacený sójový nápoj, ryby, korýši, vejce, drůbež, libové červené maso včetně zvěřiny, mléko s nižším obsahem tuku, jogurty s nižším obsahem tuku, kefír s nižším obsahem tuku a sýry s nižším obsahem tuku a sodíku.

Bílkoviny pomáhají budovat a udržovat kosti, svaly a kůži.

Jezte bílkoviny každý den.

Snažte se jíst alespoň dvě porce ryb týdně a častěji volte potraviny rostlinného původu.

Mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem bílkovin. Vybírejte si méně tučné, neochucené varianty.

Čtvrtinu talíře vyplňte bílkovinnými potravinami.

 

  1. Omezení vysoce a ultra zpracovaných potravin

 

Vysoce zpracované potraviny - často nazývané ultrazpracované - jsou potraviny, které jsou změněny z původního zdroje a mají mnoho přidaných složek. Při zpracování jsou často odstraněny důležité živiny, jako jsou vitaminy, minerály a vláknina, a přidána sůl a cukr.  Příklady zpracovaných potravin: rychlé občerstvení, hot dogy, chipsy, sušenky, mražená pizza, lahůdky, bílá rýže a bílé pečivo.

Některé minimálně zpracované potraviny jsou v pořádku. Jedná se o potraviny, které jsou určitým způsobem mírně změněny, ale obsahují jen málo průmyslově vyráběných přídatných látek. Minimálně zpracované potraviny si zachovávají téměř všechny základní živiny. Příklady: salát v sáčku, mražená zelenina a ovoce, vejce, mléko, sýr, mouka, hnědá rýže, olej a sušené bylinky. Když vám radíme, abyste nejedli zpracované potraviny, nemáme na mysli tyto minimálně zpracované potraviny.

 

  1. Udělejte z vody svůj oblíbený nápoj

Voda podporuje zdraví a podporuje hydrataci, aniž by přidávala kalorie do stravy.

Sladké nápoje včetně energetických nápojů, ovocných nápojů, 100% ovocných džusů, nealkoholických nápojů a ochucených káv mají spoustu cukru a malou nebo žádnou výživovou hodnotu. Je snadné pít prázdné kalorie, aniž bychom si to uvědomovali, a to vede k nárůstu hmotnosti.

Vyhýbejte se ovocným džusům, i když se jedná o 100% ovocnou šťávu. Ovocná šťáva má sice některé z výhod ovoce (vitamíny, minerály), ale obsahuje více cukru než ovoce a méně vlákniny. Ovocné šťávy by se neměly konzumovat jako alternativa k ovoci.

 

5 nejlepších rad od odborníků

Většinu jídel si připravujte doma z celých nebo minimálně zpracovaných potravin. Vybírejte z různých druhů bílkovin, aby byla strava zajímavá. Používání chytlavých názvů pro jednotlivé dny vám může pomoci při plánování. Vyzkoušejte "bezmasé pondělí" atd..

Sestavte si na každý týden plán stravování - to je klíč k rychlé a snadné přípravě jídla.

Vybírejte recepty s velkým množstvím zeleniny a ovoce. Vaším cílem je zaplnit polovinu talíře zeleninou a ovocem při každém jídle. Mražené nebo konzervované neslazené ovoce a zelenina jsou ideální alternativou k čerstvým produktům.

Vyhýbejte se sladkým nápojům a pijte raději vodu. Dobrým způsobem, jak zůstat hydratovaný, je také nízkotučné neslazené mléko. V kabelce nebo v autě mějte opakovaně použitelnou láhev na vodu, abyste si ji mohli doplnit, ať už jdete kamkoli.

Jezte častěji menší jídla. Jezte alespoň tři jídla denně (ideálně 5) a mezi nimi svačiny. Když s jídlem otálíte příliš dlouho, je pravděpodobnější, že si budete vybírat nezdravé potraviny. V kabelce nebo tašce mějte pro případ nouze snadno stravitelné svačiny.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz