CO JSOU TO MINERÁLY A PROČ JE POTŘEBUJEME?

CO JSOU TO MINERÁLY A PROČ JE POTŘEBUJEME?

Jaké vitamíny a minerály jsou pro tělo nezbytné a v jakých potravinách je  najít? - ppcentershop

Esenciální minerální látky, o kterých je tento blog, jsou potřebné pro celou řadu funkcí v lidském těle. Osobní trenéři a instruktoři fitness mohou zjistit, že klienti, kteří mají nedostatek některých minerálů, nebudou schopni trénovat a cvičit naplno.

 

Přibližně 4 % naší tělesné hmotnosti tvoří minerální látky.

 

HLAVNÍ MINERÁLY A STOPOVÉ PRVKY

V rámci minerálů jsou uznávány dva typy: hlavní minerály, známé také jako makrominerály, a stopové minerály, známé také jako mikrominerály. Ačkoli jsou oba tyto minerály nezbytné pro zdraví a pohodu, makrominerály jsou potřebné ve větším množství (více než 100 mg denně) než mikrominerály (méně než 100 mg denně).

 

Hlavní minerální látky - vápník, chlorid, hořčík, draslík, fosfor, sodík a síra.

 

Stopové minerály - měď, chrom, fluor, jód, železo, mangan, molybden, selen a zinek.

 

Jaké minerály jsou pro tělo nezbytné a v jakých potravinách je najít? |  Blog Mall.cz

 

PROČ POTŘEBUJEME ZÁKLADNÍ MINERÁLY

Stejně jako tělo potřebuje makronutrienty a mikronutrienty, potřebuje také řadu makrominerálů a mikrominerálů, které se nacházejí v různých zdrojích potravy.

Minerální látky přispívají k celkovému zdraví tím, že pomáhají v následujících třech aspektech tělesných funkcí:

 

  • Tvorba kostí a zubů
  • Srdeční rytmus, svalové kontrakce, nervový přenos a acidobazickou rovnováhu.
  • Regulace buněčného metabolismu

JAKÉ JSOU KLÍČOVÉ MAKROMINERÁLY A MIKROMINERÁLY?

Pro osobní trenéry a instruktory fitness je užitečné mít dobré základní znalosti o hlavních a vedlejších minerálech, k čemu slouží a kde je lze získat.

 

Minerální látky často fungují společně nebo v tandemu s vitamíny pro zdravé fungování organismu.

 

Protože nadměrný příjem jednoho minerálu může ovlivnit fungování ostatních minerálů (a dokonce i vitamínů), tj. příliš mnoho železa může způsobit nedostatek zinku, měli by fitness profesionálové vědět o všech vitamínových a minerálních doplňcích, které mohou jejich klienti užívat.

 Vitaminy a minerály – které jsou pro lidské tělo nejdůležitější? -  ProfiDoplnkyStravy.cz

Sedm klíčových makrominerálů pokrývá širokou škálu činností v těle:

 

SODÍK

Často čteme, že ve stravě konzumujeme příliš mnoho soli, zejména ze zpracovaných potravin a kuchyňské soli. Sodík, který se nachází také v sójové omáčce a v menším množství v chlebu, mléce, zelenině a mase, je však nezbytný pro udržení potřebné rovnováhy tekutin v těle a také pro svalové kontrakce a nervový přenos.

 

CHLORIDY

Chlorid, který se nachází v mnoha stejných zdrojích jako sodík, je rovněž potřebný pro rovnováhu tekutin a pro tvorbu žaludeční kyseliny pro trávení bílkovin a sacharidů.

 

VÁPNÍK

Většina lidí ví, že vápník, který je obsažen v mléce a potravinách, jako je brokolice, luštěniny a konzervované sardinky/losos s kostmi, je nezbytný pro zdravé kosti a zuby. Pomáhá však také imunitnímu systému, funkci nervů, srážení krve a regulaci krevního tlaku.

 

DRASLÍK

Draslík se ve velkém množství nachází v banánech, ale lze ho získat i z dalšího čerstvého ovoce a zeleniny, masa, mléka, luštěnin a celozrnných výrobků. Draslík přispívá k rovnováze tekutin, svalové kontrakci a nervovému přenosu.

 

HOŘČÍK

Je nezbytný pro svalové kontrakce a nervový přenos, pomáhá také imunitnímu systému a tvorbě bílkovin. Mezi vhodné zdroje patří ořechy a semena, mořské plody, zelená listová zelenina, luštěniny a čokoláda.

 

FOSFOR

Stejně jako vápník podporuje fosfor zdravé kosti a zuby a pomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu v těle a funkci ledvin. Vstřebává se při konzumaci mléka, masa, drůbeže, ryb, ořechů a vajec, ale i mnoha zpracovaných potravin včetně sycených nápojů.

 

SÍRA

Síra, která se nachází v brukvovité zelenině, jako je brokolice, květák, zelí a kapusta, a také ve vejcích a mléčných výrobcích, pomáhá vytvářet chrupavky a kůži, chrání tělo před infekcemi a před zářením a znečištěním.

 

Z mikrominerálů je nejvíce potřeba železa, které se nachází v řadě potravin od masa a ryb až po vaječný žloutek a zelené listy a je důležité pro zdravé červené krvinky a energetický metabolismus. Ostatní mikrominerály se podílejí na všech činnostech od hojení ran a prevence zubního kazu až po regulaci hladiny cukru v krvi.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz