Víkendové cvičení
Cvičení si můžete nechat na víkend - ale tady je popis toho, co je potřeba udělat, abyste dosáhli stejných výsledků.
Světová zdravotnická organizace doporučuje 150 minut středně intenzivní nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity týdně, ale pro mnoho lidí je ve shonu moderního života těžké najít si čas na každodenní cvičení.
Podle nového výzkumu může k dosažení kondičních cílů stačit zajít do posilovny jen jednou nebo dvakrát týdně.
Nová studie publikovaná ve výzkumném časopise Obesity zjistila, že zaneprázdnění lidé, kteří si svou aktivitu často ukládají do volného času o víkendech, mohou zhubnout stejně jako ti, kteří cvičí pravidelně.
Klíčové je, že stále musí dosáhnout doporučeného cvičebního cíle.
Světová zdravotnická organizace doporučuje 150 minut středně intenzivní nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity týdně, ale pro mnohé je v dnešní uspěchané době těžké najít si čas na každodenní cvičení.
Lihua Zhang, odborník na zdravotní péči z Peking Union Medical College a jeden z autorů studie, uvedl, že tato zjištění jsou dobrou zprávou pro pracovníky v kancelářích a pro ty, kteří celý den dlouho sedí.
"Tito lidé se snaží dohnat svůj cvičební plán v každodenním životě, aby kompenzovali nebezpečí sedavého způsobu života, ale mají méně volného času, aby se dostali do posilovny," řekl Zhang. "Naše studie by jim mohla nabídnout alternativní možnost, jak se udržet v kondici."
Autoři poznamenali, že nová studie je první, která analyzuje, jak vzorce fyzické aktivity ovlivňují "objektivně měřenou" hmotnost tukové tkáně, a zjistila, že na frekvenci cvičení skutečně nezáleží.
Vhodnými aktivitami pro víkendové cvičence jsou podle Zhanga horolezectví, pěší turistika, jízda na kole nebo běh, případně kardio cviky ve fitness centrech.
Výzkumníci použili údaje z průzkumu National Health and Nutrition Examination Survey Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, který podrobně popisuje pohybové návyky více než 9 600 účastníků ve věku od 20 do 59 let v letech 2011 až 2018. Ukázalo se, že jak ti, kteří cvičili pravidelně, tak lidé, kteří omezili aktivitu na víkendy, měli méně břišního a celotělového tuku, štíhlejší obvod pasu a zdravější index tělesné hmotnosti.
Dr. Beverly Tchangová, specialistka na obezitu a odborná asistentka klinické medicíny na newyorské Weill Cornell Medicine, která se studie neúčastnila, uvedla, že údaje ukázaly, že tréninky víkendových bojovníků byly často intenzivnější a trvaly déle - a vedly tak k ještě nižšímu množství břišního tuku.
Výzkum by však měl podle ní inspirovat zaneprázdněné lidi, aby se začali hýbat bez ohledu na to, jakou mají frekvenci.
"Tato studie potvrzuje staré přísloví o fyzické aktivitě a zdraví: Tchangová řekla, že jakákoli aktivita je lepší než žádná aktivita. "Hlavním závěrem však je, že lidé by měli být aktivní jakýmkoli způsobem, který vyhovuje jejich životnímu stylu."
Na závěr jako vždy doplníme, že pokud se snažíte dostat postupně do tréninkového modu a objevujete první návyky vaší správné životosprávy doporučujeme zařadit do vašeho jídelníčku některý z naších produktů z kategorie Protein.