Proč je spánek důležitý?

Spánek je klíčem našeho těla k regeneraci, odpočinku a také dokáže tělu pomoci při zotavování ze zranění a nemoci. Spánek je jednoduše prospěšný pro každý aspekt našeho organizmu, dokonce dokáže zlepšit i funkce, jako například paměť. Problém je však to, že více než třetina lidí si nedopřeje ani doporučených 7 hodin, které jsou minimem pro dostatečnou regeneraci organismu.

Co způsobuje nedostatek spánku?
Pokud jste si nedopřáli dostatek spánku byť jen jednu noc, určitě jste už sami na sobě pocítili, jaký to může mít dopad na celý organismus. Nedostatek spánku způsobuje například:

- oslabení imunitního systému,
- nadváhu a zpomalení metabolismu,
- nervozitu, úzkost a stres,
- slabou paměť a špatnou koncentraci.


Dlouhodobý nedostatek spánku je třeba řešit. Pokud trpíte nespavostí kontaktujte svého lékaře, nespavost může být způsobena problémy s fyzickým, ale i psychickým zdravím.

Jak a proč zlepšit svůj spánek?
Svůj spánek můžete zlepšit jednoduchými kroky, které můžete aplikovat ještě dnes před spaním.

1. Jděte spát bez rušivých vlivů

Vypněte před spaním kolem sebe veškerou elektroniku. Světlo z elektroniky totiž snižuje v těle tvorbu melatoninu, který dává organismu jakési znamení, že je čas jít spát. Obecně se většině lidí nejlépe spí v naprosté tmě.

2. Odložte telefon
Žijeme v době, kdy lidé usínají s telefonem v ruce a i toto může snižovat kvalitu vašeho spánku. Zkuste telefon, notebook, počítač a veškerou elektroniku odložit alespoň 30 minut před spánkem a místo toho si například přečíst dobrou knihu, zacvičit lehkou jógu, zkusit meditaci nebo jen tak relaxovat při klidné hudbě.

3. Naplánujte si večeři
Spát byste neměli jít hladový a ani úplně plný. To, že byste neměli po 18:00 nebo 20:00 jíst je hloupost. Jíst byste měli tehdy, když jste hladoví. Avšak jít do postele úplně plný nechce jít asi nikdo a hlad a kručení v břiše Vám také v usínání nepomůže. Proto si naplánujte jídlo tak, aby vám alespoň trochu strávilo. Ideálně 2 hodiny před spánkem.

4. Zkuste vypnout
Zkuste před spaním nemyslet na práci, problémy a celkově na věci, které vás stresují. Pokud vám tento bod přijde velmi složitý, vyzkoušejte naše rady z bodu 2. Vypněte telefon a vezměte do ruky knihu.

5. Jděte spát o stejném časem
Pokud si vytvoříte spánkový režim, vaše tělo bude každý večer unavené ve stejnou dobu. Také se budete ráno budit ve stejnou dobu sami bez budíku a odpočatí. To, kolik spánku potřebujeme záleží i na našem věku, malé děti a novorozenci potřebují až 17 hodin spánku denně, u dospělých je to v průměru 7 až 9 hodin. Všechno je však individuální a spánkový režim jednoho člověka může být neuvěřitelný pro druhého.

Spánek můžete doplnit také řadou vitamínů, které nalezete ZDE.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz